Pravidla

Stirlingův motor soutěž

Soutěžící si z obdržených dílů sestaví Stirlingův motorek. Některé součásti ovšem musí být dokončeny. Kterákoliv z nich může být nahrazena jinou - vlastní. Musí být zachovány pouze dva parametry:
Průměr komory - D = 100 +/- 2mm a výška komory H = 64 +/- 2 mm. To je zaručeno běžnou plechovkou od konzervy. Základním kriteriem při hodnocení jsou otáčky motoru. Budou měřeny bezdotykovým digitálním otáčkoměrem při stálém plameni plynového hořáku. Doma je možno motor zkoušet na nejmenším plynovém vařiči nastaveném na nejmenší plamen (plamen volte menší, než odpovídá bezpečnostnímu dorazu hořáku).

Při vlastní soutěži budou motorky postupně postaveny nad soutěžní plamen (po všechny roky stejný). Po zahřátí a rozběhu (doba 1min - pro všechny stejná) budou měřeny otáčky po dobu 2 min. Největší otáčky ze dvou rozběhů budou zaznamenány. Dále během soutěže budou ohodnoceny provedení a vzhled motorku (design) a také technické "zlepšováky", které student vyrobí.

Zvláštní a nepovinnou disciplínou je pohon. Soutěžící si vyrobí jakýkoliv stroj, či mechanismus, který je jeho motorkem poháněn.

Soutěž proběhne ve dvou kolech vždy v dubnu a květnu. (mezi koly bude čas na vylepšování).

PRVNÍ KOLO (dubnové)
je nepovinné (aby mimopražštī nemuseli do Prahy dvakrát), ale velice doporučené. Soutěžící poznají "sílu" startovního plamene, seznámí se s motory ostatních, poznají atmosféru soutěže. Zúčastnit se je cenné i pro toho, kdo nestihl motorek dokončit, nebo mu z nějakého důvodu neběhá - důvod může prokonzultovat. V 1. kole se měří pouze otáčky, odměněn je pouze vítěz.

Nicméně, v soutěži se počítají vyšší otáčky z obou kol a stává se, že se někdo umístí díky prvnímu kolu.

Soutěž probíhá v učebnách NTM.

Mezi oběma koly je čas na vylepšení motorku.

DRUHÉ KOLO (květnové)
-tvoří hlavní soutěž, která se koná v hale NTM. 27. 5. 2020

Po registraci proběhne první a poté druhý rozběh motorů s měřením otáček. V následné pauze mají soutěžící volno na prohlídku expozic. Mezitím komise vybere tři nejlepší motory podle technického vylepšení (inovací) a jiná komise vybere tři nejhezčí motory v disciplíně Design.

Následuje vyhodnocení a předání odměn sponzorovaných firmami.

Soutěží se ve třech disciplínách:

1. Nejvyšší otáčky - hlavní kategorie
2. Design a provedení
3. Technická vylepšení - oproti předcházejícím ročníkům



KATEGORIE SOUTĚŽÍCÍCH
1. Středoškoláci - pro žáky středních škol byla soutěž původně v roce 2006 vytvořena. Účastní se průmyslovky, gymnázia i odborná učiliště. V soutěži už byli dvakrát samostatní žáci ZŠ.
2. Ostatní - vysokoškoláci, dospělí kutilové, rodiče, nebo prarodiče se svými dětmi, či vnuky.

PŘIHLÁŠENÍ SOUTĚŽÍCÍCH
Zájemci o soutěž napíší na adresu jiritom@seznam.cz , nebo na milosmilner@gmail.com Mimopražským sadu zašleme, s Pražáky se domluvíme na předání.

1. Středoškoláci vždy uvedou jednoho vyučujícího - garanta, jemuž budou zaslány sady součástek. (nejvýše tři na školu). Pražáci si pro sady přijdou do NTM, mimopražským je NTM zašle poštou.

2. Ostatní - musí v každém případě podepsat protokol o převzetí sady součástek, pražáci si je vyzvednou, mimopražským budou zaslány.

Sada součástek má hodnotu asi 800.- a soutěžící ji dostává zdarma, proto je základní podmínkou účast v soutěži. Při případné neúčasti se musí všechny součástky vrátit.

Tyto stránky vychází z původního blogu psaného pro soutěž, kde je možno nalézt více informací o minulosti soutěže, původní blog najdete na www.betlemska-stirling.blog.cz

Hodně trpělivosti, invence a radosti z tvořivé práce přejí
Ing. Jiří Toman a Ing. Miloš Milner

VIDEA Z PŘEDCHOZÍCH ROČNÍKŮ SOUTĚŽE​

Stirlingův motor 2018
Stirlingův motor 2017
Stirlingův motor 2012
Stirlingův motor 2011

Kontakt

Ing. Jiří Toman
jiritom@seznam.cz

Adresa

Národní technické muzeum
Kostelní 42
170 78 Praha 7
Česká republika

Sponzoři soutěže

Proudly powered by WordPress | Copyright © 2022